Poradniki

Radioterapia

RADIOTERAPIA – Poradnik dla Pacjenta

Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. Wrocław 2016 Maria Jagas, Jadwiga Chmielarz
To właśnie z myślą o Tobie powstał ten Poradnik. Cały zespół Działu Radioterapii gorąco pragnie, aby w czasie trwania leczenia, było Ci z nami dobrze i bezpiecznie. Żebyś czuł naszą Życzliwość i wspólne starania w walce z Twoją chorobą.

ZOBACZ ONLINE POBIERZ PDF

Chemioterapia

CHEMIOTERAPIA – Poradnik dla Pacjenta

Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. Wrocław 2016

W świecie kolorowych billboardów oraz uśmiechniętych beztrosko reklam umykają często sprawy i rzeczy dla każdego człowieka najważniejsze. Zapominamy, że aby w pełni cieszyć się miłością, rodziną, przyjaźnią, mieć chęć i siły o spełniania własnych marzeń, konieczny jest zdrowy organizm. Wszyscy chcemy i powinniśmy być zdrowi. Dlatego profilaktyka zdrowotna związana z chorobami nowotworowymi oraz świadomość możliwości powszechnego skorzystania z osiągnięć nowoczesnej medycyny w tym zakresie jest bardzo istotna dla wszystkich – bez wyjątku.

ZOBACZ ONLINE POBIERZ PDF

Poradnik Czerniak

CZERNIAK – Poradnik dla Pacjenta

Czerniak jest niebezpiecznym nowotworem wywodzącym się z komórek barwnikowych (melanocytów). Występuje głównie na skórze, jednak zdarzają się również inne, rzadsze lokalizacje tego nowotworu takie jak gałka oczna, okolica podpaznokciowa, błona śluzowa jamy ustnej czy też jelita. Polsce co roku odnotowuje się około 50 000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym około 3000 zachorowań na czerniaki. Liczba zachorowań na czerniaki w Polsce podwaja się co 10 lat.

ZOBACZ ONLINE POBIERZ PDF

Dawca szpiku

Wspólnie przeciw białaczce – zostań potencjalnym dawcą szpiku

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi – co roku słyszy tę diagnozę ok. 10 000 osób – rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Wśród nowotworów krwi, najpopularniejsze są białaczki. Oprócz białaczek przeszczepienie szpiku może pomóc w powrocie do zdrowia pacjentom przy około 100 różnych chorobach, np. anemii aplastycznej, chłoniakach, ziarnicy złośliwej itd. Pacjentów, których nie udaje się wyleczyć chemioterapią kwalifikuje się do przeszczepienia. Największe prawdopodobieństwo zgodności istnieje pomiędzy rodzeństwem i wynosi 25%. Między dziećmi i rodzicami, to już tylko 3 %. Jeżeli nie uda się znaleźć dawcy w rodzinie, pacjent jest kwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego.

ZOBACZ ONLINE POBIERZ PDF

Rak jelita grubego

RAK JELITA GRUBEGO – Poradnik dla Pacjenta

Rak jelita grubego to nowotwór złośliwy rozwijający się w okrężnicy lub odbytnicy. Jest przyczyną 655.000 zgonów w ciągu roku na świecie. Co roku na raka jelita grubego zapada ponad 13.000 Polaków, z czego ponad 9.000 umiera. Wieloletnie, regularne zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może się wiązać ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania i śmierci z powodu raka jelita grubego, ale ich stosowanie w profilaktyce nie jest obecnie zalecane z uwagi na ryzyko działań niepożądanych.

ZOBACZ ONLINE POBIERZ PDF

Rak piersi

RAK PIERSI – Poradnik dla Pacjenta

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14% zgonów z tego powodu. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu.

ZOBACZ ONLINE POBIERZ PDF

Rak szyjki macicy

RAK SZYJKI MACICY – Poradnik dla Pacjenta

Rak szyjki macicy jest szóstym, co do częstości nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi 4,4 % nowotworów u kobiet. Rocznie ok. 1.730 kobiet umiera z tego powodu. Skutecznym sposobem profilaktyki raka szyjki macicy jest regularne wykonywanie badań cytologicznych, które przysługują kobietom w wieku od 25 do 59 lat co trzy lata.

ZOBACZ ONLINE POBIERZ PDF

Szkoła dla pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin

Szkoła dla pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin

Szacuje się, że opieką onkologiczną objętych jest ponad 40 tyś. mieszkańców Dolnego Śląska, a biorąc pod uwagę wzrost zachorowalności i coraz wyższy wskaźnik 5-letnich przeżyć chorych na nowotwory złośliwe, liczba ta będzie systematycznie wzrastać. Choroba nowotworowa stała się chorobą przewlekłą, co powoduje, że osoby nią dotknięte muszą zmierzyć się w ciągu swojego życia z wieloma problemami natury fizycznej i psychicznej. Terapia jest procesem długotrwałym i uciążliwym dla chorego, ale także dla jego rodziny. Pacjenci i ich bliscy stają w obliczu nowej, często niezwykle trudnej dla nich sytuacji, nie potrafią poradzić sobie z pojawiającymi się problemami, poszukują nie zawsze dostępnej pomocy. Towarzyszące chorobie lęki wynikają z niewiedzy i braku edukacji onkologicznej, a pojawiające się problemy zmuszają do poszukiwania informacji i uczenia się życia z chorobą na nowo.

ZOBACZ ONLINE POBIERZ PDF